Brak zaufania po gwałtach w dzieciństwie

Witam. Prosze o pomoc dla mnie. Bedac dziekiem bylam wielokrotnie gwalcona i nie potrafie teraz zaufac ludziom. Ciezko mi sie o tym rozmawia, bo to wraca do mnie. Mam w glowie te wszystkue obrazy, ktore doświadczyłem bedac dzieckiem i nie czuje swojej wartosci, brak mi zaufania do kogokolwiek.  Prosze o pomoc.

Doradzam udać się na terapię, dzięki której będzie mogła Pani przepracować traumy z dzieciństwa. Porada online w tym wypadku nic nie przyniesie, ponieważ doświadczenia te były zbyt silne i przez wiele lat tłumione, mają wpływ na obecną egzystencję, przez co niezbędna będzie pomoc specjalisty. Proszę zatem poszukać w swojej okolicy psychologa/psychoterapeutę i z nim podjąć współpracę. W tym wypadku polecam specjalistę o orientacji psychodynamicznej, bądź poznawczo-behawioralnej. Pozdrawiam.

Witam,

Takie doświadczenia pozostawiają piętno i wpływają na postrzeganie ludzi i sytuacji wokół. Tworzą w nas bardzo głębokie przekonania o tym, że nie można ufać ludziom i że świat jest niebezpieczny. Z jednej strony ma to na celu uchronić nas przed dalszą krzywdą, z drugiej zaś w pewnym sensie nas unieszczęśliwia nie pozwalając na tworzenie relacji z ludźmi opartych na zaufaniu i bliskości. Z tego powodu czujemy się samotni, nieszczęśliwi i w wielu sytuacjach towarzyszy nam pustka.
Na szczęście można nauczyć się skutecznie bronić przed krzywdą i jednocześnie ufać życzliwym nam osobom. ,
Zalecałabym Pani kontakt z psychoterapeutą, aby poradzić sobie z przeszłością, która ewidentnie Panią prześladuje. Ja w takich sytuacjach dzielę terapię na: zrozumienie jakie strategie i przekonania wytworzyliśmy w oparciu o nasze doświadczenia i jak obecnie przeszkadzają one nam w naszym życiu; kolejna część terapii skoncentrowana jest na zmianie tych przekonań oraz wzmocnienie tej sfery w nas którą w terapii schematu nazywamy zdrowym dorosłym. Jest to część odpowiedzialna zarówno za realizację celów i potrzeb w naszym życiu jak i stawianie granic oraz radzenie sobie z emocjami. W tym momencie zaczyna się praca nad budowaniem własnej wartości.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Witam, przeszłe doświadczenia mają duże znaczenie dla naszego rozwoju oraz późniejszych zachowań i reakcji. Zdarza się tak, że w oparciu o negatywne przeżycia tworzymy charakterystyczne sposoby reagowania na toczenie, czy kontaktowania się z nim. Co bardzo ważne, to takie schematy działania, które nie są dla nas korzystne mogą ulegać dalszym zmianom-również pozytywnym. Jednak praca nad nimi wymaga czasu i odpowiedniego wsparcia profesjonalisty. Myślę, ze warto byłoby aby zwróciła się Pani do psychologa lub psychoterapeuty, który to wskaże właściwe kierunki pracy i pomoże w realizacji celów które są dla Pani ważne w kontaktach z otoczeniem
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
https//poznacsiebie.pl

Przeżycia z dzieciństwa które Pani opisuje należą do tzw. traumatycznych i mają często niestety destrukcyjny wpływ na nasze dorosłe życie. Żeby sobie z nimi jak najlepiej poradzić polecałabym Pani udać się do psychotraumatologa, który pomoże Pani odbudować w sobie wiarę zarówno do siebie jak i świata. Polecaną tu metodą terapeutyczną jest EMDR który polega na przepracowaniu traumatycznych wspomnień na różnym poziomie- myśli, obrazu, przekonania o sobie i doznań płynących z ciała. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, powodzenia