Czy małe zmiany trybu życia poprawią stan zdrowia serca?

Witam! Jestem kobietą, mam 21 lat. Od roku przeszłam na tryb siedząco-leżący, gdyż zrobiłam przerwę od edukacji. Przestałam brać tabletki antykoncepcyjne. Od tygodnia mam problem z ciśnieniem. Normalnie miałam 110/65, a od paru dni skacze mi od 149/99 przez 130/95 do 120/70. Niedługo idę do kardiologa, ale się trochę boję, bo w mojej rodzinie, to normalne problemy sercowe, ale się objawiają dopiero przy 40-stce. Czy to też może, być przyczyną, że przytyłam do mojej normalnej wagi (zawsze miałam niedowagę)? Wiem, że sama trochę się zaniedbałam, ale chcę rzucić palenie, codziennie przez co najmniej 30 minut jeździć na rolkach, zjeść sałatkę jak i owoc, do tego jogurcik i witaminki rozpuszczalne - czy to mi choć trochę pomoże?

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno oszacować z jakiej przyczyny ma Pani skoki ciśnienia. Warto sprawdzić ciśnieniomierz i zanotować w jakich sytuacjach ciśnienie skacze, jak często jest powyżej normy (granica 140/90). Zmiana stylu życia - modyfikacja diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej są zalecane przez towarzystwa kardiologiczne jako metody prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego - miałyby więc pozytywny wpływ na Pani ogólny stan zdrowia, także w perspektywie poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli chodzi o wpływ wagi - należałoby obliczyć BMI i ocenić, czy są jakieś powody do niepokoju. Proszę się nie obawiać wizyty u kardiologa, jeżeli są jakieś problemy to dobrze byłoby zadbać, aby się nie nasiliły, a jeżeli okaże się, że wszystko jest w porządku będzie Pani spokojniejsza. Pozdrawiam serdecznie!