Wpływ antybiotyku na skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Witam!

Biorę od roku tabletki antykoncepcyjne Novynette. Mam problemy z zatokami, dlatego od wczoraj zażywam antybiotyk - Fromilid. Wzięłam wieczorem pół tabletki, a dziś współżyłam, jednak nie doszło to wytrysku. Czy możliwe jest zajście w ciążę? Po jakim czasie należy zrobić przerwę w zażywaniu tabletek, jeśli biorę je równy rok?

Proszę o szybką odpowiedź.

Barbara

Lek. Marta Hat

Witam!

Ryzyko zajścia w ciąże jest niewielkie. Nie ma badań i opisów wskazujących na to, że antybiotyki z grupy makrolidów wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej (pod warunkiem, że była ona prawidłowo stosowana). Jeżeli ma Pani wątpliwości należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia w trakcie stosowania antybiotyku i 7 dni po jego zakończeniu. Jeżeli chodzi o planową przerwę w stosowaniu tabletek to jeżeli nie ma efektów ubocznych, nie ma wytycznych, które mówiłyby o takiej konieczności.

Pozdrawiam