Wyciek spermy z prezerwatywy - czy ryzyko ciąży jest wysokie?

Witam serdecznie!
Dzisiaj kochaliśmy się z mężem, naszym zabezpieczeniem była prezerwatywa, po stosunku okazało się, że najprawdopodobniej wyciekła z niej sperma (górą). Czy jest to możliwe? Co mamy robić? Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem nawet, ile wynosi mój cykl miesiączkowy, ponieważ raz wynosi 31 dni a raz 25. Mamy dwójkę dzieci i na razie nie chcielibyśmy trzeciego...

Lek. Marta Hat

Witam!

Oczywiście taka sytuacja jest możliwa, mogło dojść do przedostania się spermy do dróg rodnych, co stwarza potencjalne ryzyko zapłodnienia.

W Pani sytuacji istnieją dwie możliwe opcje zapobiegnięcia ewentualnej ciąży: jest to zastosowanie tabletki po stosunku. Jeżeli kobieta znajdzie się w sytuacji zajścia w niechcianą ciążę ma 72 godziny na zapobiegnięcie tej ciąży. Należy zgłosić się do lekarza ginekologa i poprosić o przepisanie takiej tabletki.
Działa ona na zapłodnioną komórkę jajową, która nie uległa jeszcze zaimplanowaniu w błonę śluzową macicy. Po jej zażyciu następuje krwawienie, podczas którego dochodzi do usunięcia zapłodnionej komórki jajowej z organizmu. Środki te są skuteczne w około 90-95% przypadków.

Należy pamiętać, że tabletki takie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ zawierają duże dawki hormonów i może wystąpić po nich szereg objawów ubocznych.

Innym sposobem jest założenie spirali wewnątrzmacicznej, które jest możliwe do pięciu dni od stosunku. Spirala może być pozostawiona jako środek antykoncepcyjny.

Pozdrawiam serdecznie!