Wyjaśnienie badania MRI u 32-latka

bardzo proszę o wyjaśnienie badania mr - protruzja na poziomie l5-s1-przylega do prawego korzenia s1.lewy korzen s1 otoczony przez zmiany bliznowate

Mikołaj Cyganok

Witam! Protruzja, jest określeniem występowania przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. W tym konkretnym przypadku jest to przepuklina w krążku pomiędzy kręgami L5 i S1, która przylega do prawego korzenia rdzeniowego S1. Zmiany bliznowate lewego korzenia nerwu rdzeniowego mogą mieć różnorodną etiologię (m.in. pozapalną), nie bez znaczenia pozostaje fakt obecność lub brak dolegliwości. Sugeruję udać się do lekarza zlecającego wykonanie badania, który w zestawieniu wyniku z badaniem fizykalnym i objawami klinicznymi podejmie decyzję co do dalszego postępowania.