Wynik b-HCG ujemny, ale objawy mam nadal. Dlaczego?

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie: /pytania/czy-badanie-betahcg-daje-sto-procent-pewnosci
Powtórzyłam badanie b-HCG, wynik wyszedł ten sam. Dla pewności zrobiłam też drugi raz domowy test ciążowy - wynik negatywny, a 14 lipca - trzeci raz b-HCG z krwi, tylko tym razem w innym laboratorium - tam nie robią ilościowo, wynik jest podawany albo jako "dodatni" albo jako "ujemny", ja miałam "ujemny".

Wszystko byłoby OK, ale te dziwne obawy nie znikają. Ginekolog zalecił mi zbadanie poziomu TSH i prolaktyny we krwi. Wyniki wyszły w normie. Wizytę u ginekologa mam dopiero w październiku. Poza tym aktualnie przebywam za granicą i chciałabym po prostu wiedzieć, jakie mogą być przyczyny mojego stanu. Czy ciąża na pewno jest już wykluczona? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Radziłabym zmierzyć jeszcze poziom estrogenu we krwi. Skąpe miesiączki mogą być objawem niskiego poziomu tego hormnu. Nie napisała Pani w jakim jest wieku. Wraz ze zbliżaniem się do menopauzy poziom estrogenu może się sukcesywnie obniżać powodując niepożądane objawy na długo przed ostatnią miesiączką. Jego obniżenie może być też spowodowane zaburzeniem funkcji jajników na innym tle, np. nieprawidłowej diety (nadmierne odchudzanie się) czy ogólnego wyczerpania organizmu (wysiłek fizyczny).

Pozdrawiam serdecznie!