Wynik badania MR kręgosłupa 22-letniej kobiety
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Spłycenie fizjologicznej lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Krążek międzykręgowy L5-S1 nieco zwężony i o zachowanym sygnale. Na przekrojach osiowych, na poziomie L5-S1 widoczna jest centralno-lewostronna, płaska przepuklina krążka, o wym a-p 4mm, może uciskać lewy korzeń nerwowy. Rdzeń kręgowy i nici korzenia końskiego o zachowanych sygnałach. Proszę o interpretację, wizytę mam dopiero za 3 tygodnie a się martwię.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon