Wynik glukozy we krwi a badania na ckrzycę

Witam. Odebrałam wyniki pasierbicy i wynik glukozy to 93.3 mg/dl . Wartości referencyjne to: (65-100). Jej matka i babcia chorują na cukrzycę. Czy trzeba się niepokoić wynikiem i zacząć uważać na zawartość cukru w produktach, które spożywa. Proszę o odpowiedź, gdyż nasz lekarz jest na długim urlopie. Martyna.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Leczenie cukrzycy typu 2

Co pomoże nam wyleczyć cukrzycę typu 2? Czy aktywny tryb życia oraz dietą maja istotny wpływ na poprawę stanu zdrowia. Obejrzyj film i dowiedz się, jak przebiega leczenie cukrzycy typu 2.

Dzień dobry,

Wynik badania jest prawidłowy, a więc nie ma powodu do niepokoju. Prawidłowe wartości glukozy na czczo (min. 8 h od ostatniego posiłku to 70-99 mg/dl, wartość 65 mg/dl, to według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego - zbyt niskie stężenie glukozy, czyli hipoglikemia, którą rozpoznaje się jeśli stężenie glukozy wynosi poniżej 70 mg%. Podane przez Panią wartości referencyjne są nieprawidłowe, ale niektóre laboratoria niestety nie nadążają za akualnymi wytycznymi. Pasierbica z uwagi na dodatni wywiad rodzinny znajduje się w grupie ryzyka, co nie znaczy, że przyszłości musi rozwinąć cukrzycę, ale ryzyko ma nieco zwiększone. Dlatego zaleca się przynajmniej raz w roku oznaczenie glikemii na czczo, a więc kolejne badanie za rok.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty