Wyniki badań dotyczące tarczycy

Witam, mam pytanie odnośnie moich wyników badań dotyczących tarczycy. Ostatni wynik to TSH 4,270, natomiast fT4 16,0 pmol/l. Dodam że jestem w 20 tygodniu ciąży. Lekarz zwiększył mi dawkę euthyroxu z N50 na N75. Ciśnienie krwi to 120/80 natomiast waga to 60,5kg (przy wzroście 163), czyli plus 4kg podczas ciąży. Chciałam zapytać, czy nie powinnam zrobić dodatkowych badań na poziom fT3? Czy takie wyniki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Lek. Katarzyna Szymczak

Tsh powinno być poniżej 2,5 dlatego konieczne jest zwiększenie dawki. Nie ma konieczności wykonywania badania ft3. Konsekwencje dla dziecka ciężko przewidzieć, suplementacja hormonów jest bardzo ważna zwłaszcza we wcześniejszym etapie ciąży. Jednak jest duża szansa że nie będzie żadnych powiklan, skoro do tej pory rozwija się prawidłowo.
Pozdrawiam