Wyniki badań w 28 tygodniu ciąży - co oznaczają?

Witam, jestem w 28 tygodniu ciąży. Do tej pory w badaniach USG było wszystko w porządku. Nigdy nie paliłam i nie palę papierosów ! Nie jestem też biernym palaczem, nikt w moim otoczeniu nie pali. Nie jestem na nic chora przewlekle, jedyne leki jakie stosuję w ciąży to suplementy (pregna start, żelazo 32 mg, DHA 600). Nie mam nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej. Staram się zdrowo odżywiać. Mimo to, teraz w USG wyszło że mam już ! w 28 tygodniu łożysko III stopnia- liczne zwapnienia. Póki co dziecko ma odpowiednią wagę do wieku ponad 1300 g, AFI ok. 15. Więc, lekarz standardowo umówił mnie na ponowną wizytę za miesiąc. Proszę powiedzieć jakie mogą być przyczyny starzejącego się przedwcześnie łożyska ? Czy jest w ogóle, że szansa że takie stare łożysko dotrwa do 37 tygodnia ? Czy jest coś co mogę zrobić ? Boję się, że łożysko nagle stanie się niewydolne i mojemu dziecku coś się stanie. Jak mogę zauważyć, że jest coś nie tak ? Proszę o pomoc.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Gdyby cokolwiek Panią zaniepokoiło [zmniejszenie odczuwania ruchów płodu] bądź ból brzucha to proszę udać się do szpitala.