Wyrzuty sumienia po zdradzeniu partnera z koleżanką

Kilka miesięcy temu zamroczona alkoholem, przespałam się ze swoją koleżanką. Na drugi dzień przerażona, nie wiedziałam co robić. Ostatecznie postanowiłam nie mówić o niczym chłopakowi. Potraktowałam to jako rodzaj eksperymentu. Tydzień temu wszystko do mnie wróciło, wraz z wyrzutami sumienia.Opowiedziałam o wszystkim chłopakowi, który podszedł do całej sytuacji z humorem, nie zmieniając w ogóle podejścia do mnie.Ja jednak nadal na nowo to przeżywam.Poczucie winy staje się już nie do zniesienia.

Czy chłopak miałby podobne podejście, gdyby cała sytuacja dotyczyła zdrady z innym mężczyzną?
Odpowiedź na te pytania pozwoli Pani ustalić nad czym i co potrzebuje Pani przepracować. Bo być może uruchomiło to w Pani tłumione i skrywane dotąd emocje.

Witam Panią serdecznie. Myślę, że bardzo złożony jest problem, którego Pani doświadczyła. Przede wszystkim pisze Pani o bardzo dużym poczuciu winy. Próbowała je Pani rozwiązać, opowiadając całę sytuację chłopakowi, ale widzimy, że to bardziej Pani problem wewnętrzny, niż coś pomiędzy Państwem. Myślę, że z jednej strony trudno jest Pani przyjąć fakt, że Pani zdradziła (chociać chłopak z jakichś względów się nie złości), z drugiej zaś przestraszyła się Pani swoich potrzeb homoseksualnych. Dla pocieszenia dodam, że potrzeby homoseksualne dotyczą nas wszystkich, nie wszyscy natomiast je realizujemy. Dobrze, gdy jesteśmy ich świadomi, jak również przyczyn ich powstawania. Zastanawiam się również co dzieje się w Pani związku, że szukała Pani czułości u koleżanki. Jeżeli jest to jakaś wyjątkowa sytuacja w Pani życiu i nie zauważa Pani innych trudności emocjonalych lub trudności w relacjach to być może pod wpływem czasu poczucie winy ustąpi. Ja jednak radziłabym podjęcie psychoterapii (polecam szczególnie psychodynamiczną lub analityczną). Dzięki temu będzie miała Pani okazję dowiedzieć się z jakimi potrzebami Pani się spotkała i dlaczego tak bardzo się Pani za to karze. Przy okazji można by było się zastanowić, dlaczego Pani chłopak właśnie tak na to zareagował. Psychoterapia w tym przypadku byłaby metodą bliższego poznania siebie, swoich potrzeb i bardziej świadomego życia. Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata Danielewicz