Wysoko ustawiony zarys przepony po stronie prawej

Mam pytanie:Mój mąż dostał wynik badania RTG Wysoko ustawiony zarys przepony po stronie prawej.Pola płucne powietrzne bez zagęszczeń ogniskowych.Serce rtg odpowiednie do wieku.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ze względu na taki zapis warto wykonać USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem wątroby. Można także ocenić jej funkcje na podstawie badań laboratoryjnych.

Brak danych na temat ew. dolegliwości, obecnych chorób, przebytych chorób, nałogów (palenie tytoniu) itp.
W takim przypadku trudna jest interpretacją samego opisu rtg. Dodatkową trudnością jest brak możliwości oceny osobistej.
W tym przypadku proponuję wykonanie tzw rtg -skopii celem oceny ruchomości oddechowej przepony. Być może będzie konieczne wykonanie TK klatki piersiowej celem dokładniejszej oceny.
Na pewno trzeba się skonsultować z pulmonologiem