Z czego może wynikać rwący ból pleców w okolicach lędźwiowych?

Od dwóch dni męczy mnie rwący ból pleców w okolicach lędźwiowych po lewej stronie. Jest rwący, bardzo dokucza ustępuje tylko w pozycji leżącej, na plecach z lekko uniesionymi nogami do góry. Przechodzi w dół do nogi i w do środka kręgosłupa. Pół roku temu zdiagnozowano mi dwie wypukliny po lewej stronie w kręgosłupie lędźwiowym ale przez covid lekarz nie zobaczył wyników z rezonansu i nie stosowano leczenia. Czy to możliwe że ból pojawił się od tych wypuklin albo że one urosly i uciskają na coś? Proszę o szybką odpowiedź, żadne leki ani maści nie działają

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie dyskopatia postępuje i wskutek braku leczenia doszło do pogłębienia problemu. Stąd ucisk na struktury nerwowe powodujący dotkliwy ból, który ustępuje tylko w określonej pozycji (tzw. krzesełkowej), która odciąża krążek międzykręgowy.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wypuklina-kregoslupa.

Niestety oznacza to, że konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą w trybie natychmiastowym, ponieważ jest mało prawdopodobne, by Pani dolegliwości same z siebie ustąpiły. W tym wypadku konieczna jest ocena wyniku badania obrazowego, a także wszczęcie leczenia – prawdopodobnie będzie to farmakoterapia oraz rehabilitacje, które powinny zminimalizować dolegliwości.

Więcej na temat leczenia dolegliwości kręgosłupa w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kregoslupa-ledzwiowego.

Natomiast bagatelizowanie silnego bólu kręgosłupa może powodować brak efektywności leczenia zachowawczego w przyszłości lub nawet konieczność podjęcia leczenia operacyjnego przepukliny kręgosłupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.