Z czym może wiązać się niskopłytkowość u osoby po badaniu krwi?

Witam, wykonałam morfologię krwi, z której wynika, że mam płytki krwi na poziomie 37tys, gdy norma podana jest 150-450 tys. Leukocyty, erytrocyty, hemoglobina w normie, prawie nie ma odchyleń w innych parametrach, a gdy są to bardzo małe. Od 1,5 miesiąca plamię na czerwono z dróg rodnych, miałam niedomoge lutelną, powiązałam to wcześniej. Ale od 1,5 miesiąca intensywniej. Poza tym nie mam dolegliwości. Z czym może wiązać się taka niskoplytkowosc?

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyn małopłytkowości może być wiele. Od chorób nowotworowych szpiku, przez alkoholizm, niedobory witaminowe, interakcje z lekami, po błędy laboratoryjne. Jednakże przy większości schorzeń inne parametry krwi również odbiegałby od normy. Dość częstą chorobą jest pierwotna małopłytkowość immunologiczna spowodowana obecnością autoprzeciwciał przeciwko glikoproteinom płytek krwi. W tej chorobie zazwyczaj nie wprowadza się żadnego leczenia, jeśli liczba płytek jest >30tys i nie ma objawów. Istnieje również takie zjawisko, jak małopłytkowość cykliczna, powtarzająca się regularnie co ok. 20-30 dni, najczęściej u młodych kobiet. Kolejnym zjawiskiem jest małopłytkowość rzekoma spowodowana aglutynacją płytek w probówce z EDTA. Należy powtórzyć badanie do probówki z heparyną albo cytrynianem.
Najlepiej byłoby powtórzyć badanie morfologii za jakiś czas. Istotne jest również obserwowanie, czy nie ma Pani żadnych wybroczyn, czy nie krwawi Pani z dziąseł itp. Jeśli nic się nie dzieje, myślę, że nie ma powodu do dużego niepokoju. Taki wynik wymaga po prostu kontroli.