Zaburzenia miesiączkowania w czasie wzmożonego stresu

Witam. Od pewnego czasu zaczęłam współżyć ze swoim chłopakiem, mam 20 lat. Do tej pory wszystko było ok, ale ostatnio nie miałam okresu przez 65 dni, ale bolały mnie piersi. Dodam że był to dla mnie czas ekstremalnego stresu, przez co prawie nie spałam i nie jadłam. Dostałam okres, pierwszy dzień był bardzo obfity, czerwony, ale po drugim dniu stał się skąpy i przeważnie brązowy. Robiliśmy już 6 testów, każdy negatywny. Co to może być?

Dzień dobry!

W okresie wyczerpania - czy to wyczerpania fizycznego (brak snu, zła dieta, anoreksja, przetrenowanie fizyczne sportowców itp.) czy psychicznego (np. przeżyta trauma) - organizm może wyłączać "zbędne" funkcje, takie jak np. płodność. Na skutek stresu, przemęczenia, wyczerpania, przegłodzenia (zbyt restrykcyjna dieta) miesiączka może zaniknąć lub stać się nieregularna. Rozwiązaniem sytuacji jest unormowanie stylu życia, wprowadzenie zdrowej harmonii i regularności, nauka radzenia sobie ze stresem itp. Z czasem i pod opieką medyczną i/ lub psychologiczną, cykl miesiączkowy powinien się unormować. Niemniej jednak, każdy stosunek bez antykoncepcji (nawet w czasie braku miesiączkowania przez dłuższy czas) może zakończyć się ciążą. W takiej sytuacji zawsze należy potwierdzić lub wykluczyć tą opcję testem ciążowy. Jeśli kilka wyników testów, wykonywanych w odstępach czasowych, dało wynik negatywny, ciąża nie jest prawdopodobna.

Pozdrawiam!