Zachowanie 16-miesięcznego dziecka a ryzyko autyzmu

Witam. Mam 16,5 miesięczną córke. Czytałąm o autyźmie i chciałam zapytać czy te objawy są niepokojące: lubi zakręcać butelki do sortera wkłada koła, czasem układa w rządku przedmioty. ok 2 razy dziennie chowa sie w szafce na zabawki i każe mi zamknać, gdy chce żebym właczyła muzykę bierze mój palec- wszystko inne wskazuje palcem.,czasem podskakuje, kilka razy szła z ugiętymi nóżkami, patrzy chwilę na koła samochodziku a potem jeździ nim, układa wieże z klocków tylko określonej długości

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety bardzo trudno jest cokolwiek wywnioskować z tak krótkiego opisu. To,że układa w rzędach przedmioty o niczym jeszcze nie świadczy. Badanie w celu stwierdzenia autyzmu jest bardzo szczegółowe i obejmuje wizytę u psychologa, badanie funkcjonalne, neurologiczne, logopedyczne. Czasem trzeba sprawdzić słuch lub skonsultować się z psychiatrą dziecięcym.
Jeśli ma Pani poczucie, że dziecko nie rozwija się prawidłowo, nie potrafi nawiązywać kontaktów z otoczeniem, mało mówi, jeśli zabawy są schematyczne, ma dziwne zainteresowania to proszę umówić się na konsultację w pierwszej kolejności z psychologiem.
Pozdrawiam AM

Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu uważam, że naturalnym Pani sojusznikiem w rozstrzygnięciu wątpliwości i niepokoju powinien być lekarz pediatra. To on bada i obserwuje Pani córkę od wczesnego okresu i jest najbardziej kompetentną obecnie osobą. Proszę z nim porozmawiać o swoich obserwacjach. Jeśli to będzie niezbędne lekarz zleci badania i konsultacje u innego specjalisty. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Dzień dobry.Badanie w kierunku autyzmu można wykonać, jeśli czuje Pani niepokój.Do potwierdzenia tego spektrum badania wykonują specjaliści, Powodzenia.