Zalecenia po badaniu piersi

Po badaniu piersi,lekarz w zaleceniach napisał:BGI.Następnie qwadrantekomia SNB.Co to jest??

Magdalena Mroczek

Witam,BGI ozanzca biopsję gruboigłową. BGI jest metodą diagnostyczną, która polega na nakłuciu zmiany igłą z nacięciem, które wypełnia się tkanką guza, a następnie bada histopatologicznie. Najczęściej jest wykonywana, gdy biopsja cienkoigłowa nie daje pewności postawienia właściwej diagnozy. Kwadrantektomia jest rodzajem operacji oszczędzającej, która polega na częściowym wycięciu gruczołu sutkowego. SNB to biopsja węzła chłonnego wartowniczego, która pozwala na mikroskopową ocenę przerzutów do węzłów chłonnych. O dokładny opis zabiegu warto zapytac lekarza prowadzącego.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Podczas badania prawdopodobnie wykryta została zmiana w piersi.
BGI -oznacza biopsję gruboigłową, która polega na nakłuciu zmiany w piersi i pobraniu komórek za pomocą strzykawki.
Kwadrantektomia zaś oznacza wycięcie zmiany z odpowiednim marginesem, czyli pozostawieniem zdrowych tkanek.
Pozdrawiam