Zmiana u osoby po stracie ojca

Witam, Mam problem z chłopakiem. Ja mam 21 a on 24 lata. Dwa lata temu jego ojciec popełnił samobójstwo. Chłopak bardzo się zmienił. Zachowuje się w niewytlumaczalnie dziwny sposób. Z jednej strony widać w nim niewyladowana agresję a z drugiej miewa częste obniżenia nastroju. Bywa że bez powodu obraza się. Czesto prowokuje badz podsyca kłótnie. Stał się dla mnie trochę toksyczny Ponieważ moje tempo życia oraz obowiązki dodatkowo mnie stresują. Czy mogę mu jakoś pomoc pomijając wizytę u terapeuy

Witam,

Zastanawiam się, czy Pani chłopak ma świadomość swojej zmiany. Rozumiem, że dokładnie Pani wie, że nie chce skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Być może zdecyduje się na kontakt z psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Mam wrażenie z opisu, że Pani czuje się obciążona tą sytuacją i zachowaniem partnera. Może chcielibyście razem skorzystać z terapii dla par. Byłoby to zapewne duże wsparcie dla Pani chłopaka i dla Pani.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Dzień dobry!

Zawsze wzajemne wsparcie, budowanie bliskości, wzajemna pomoc w rozwiązywaniu kłopotów, pozytywna praca nad związkiem, podkreślanie mocnych stron i możliwości chłopaka, wspólne spędzanie czasu w dobry, radosny sposób itp. będą miały pozytywne konsekwencje. Pani obecność i wsparcie są cenne.

Nie jest jednak możliwe, aby partner/ członek rodziny "wyleczył" osobę cierpiącą na depresję czy stres potraumatyczny. Zdecydowanie warto zachęcać partnera do osobistej konsultacji, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!