Pomoc partnerowi z depresją

mój chłopak ma depresje, jak mu pomóc, jak przekonać że życie ma sens? jak odbudować wiarę w siebie? czuje się bezradna, czasem ja sama potrzebuje wsparcia i nie daje rady, staram się tego nie okazywać i zawsze przy nim być

Witam,

A może warto zacząć okazywać swoją bezradność i potrzebę wsparcia z jego strony ?

Jedyne co może Pani zrobić, to poinformować swojego partnera o tym, że depresję można i należy leczyć.

Mgr Patrycja Stajer

Szanowna Pani,

depresja jest chorobą, w której wsparcie bliskich jest konieczne, ale czasem niewystarczające. Warto także pamiętać, że nie każde obniżenie nastroju czy utrata wiary w siebie są wystarczające dla rozpoznania depresji.
Być może warto by Pani chłopak skorzystał z pomocy specjalisty, który zaproponuje najbardziej korzystny rodzaj pomocy?

Wspieranie osoby chorej na depresję nie należy do łatwych zadań. Warto pamiętać, że obwinianie za złe samopoczucie, czy namawianie do przysłowiowego "wzięcia się w garść" nie zdają egzaminu. Jeśli czuje Pani, że zaczyna brakować sił, warto zadbać o siebie. I w tym przypadku pomocna może okazać się rozmowa ze specjalistą.