Atopowe zapalenie skóry u 7-latka

Moje dziecko ma 7 lat ma atopowe zapalenie skóry na zgieciach kończyn dolnych oraz górnych,pod pachami oraz przy jądrach.jak mam to leczyc.

Atopowe zapalenie Skóry czyli AZS u dzieci to co raz szerszy problem ( >20% dzieci). Choroba ma podłoże alergiczne i jest uwarunkowana genetycznie. Problem polega na tym,że układ odpornościowy nie działa do końca prawidłowo - nie umie sobie poradzić z niektórymi alergenami, w związku z czym produkuje za dużo przeciwciał. U małych dzieci zmiany o charakterze grudek i pęcherzyków pojawiają się na policzkach i skórze głowy. U starszych najczęściej na przedramionach, w zgięciach łokci, kolan a także na dłoniach. Zmianom towarzyszy świąd i szorstkość skóry. Drapanie potęguje stan zapalny i może prowadzić do nadkażeń bakteriami.
Podstawową zasadą w AZS jest unikanie alergenów (min. ograniczenie spożycia białka i cytrusów), oraz stosowanie emolientów - są to specjalne preparaty nawilżające i natłuszczające - podtrzymujące barierę ochronną skóry. Należy stosować je minimum 2xdz. W sytuacjach zaostrzeń najlepszą kuracją zewnętrzną jest stosowanie preparatu zawierającego Takrolismus 2xdz ( na receptę), przez długi okres czasu. Nie zawiera on sterydu i jest bardzo skuteczny w leczeniu AZS i uzyskiwaniu długich okresów poprawy. W niektórych przypadkach konieczne jest dołączenie leczenia doustnego lekami przeciwalergicznymi.
Diagnozę może potwierdzić tylko lekarz dermatolog lub alergolog. Wówczas niektóre leki można kupić ze zniżką.