Najważniejszy element samokontroli w cukrzycy

Samokontrola, tak jak zmiana diety czy regularna aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element leczenia cukrzyca. Obejrzyj film i dowiedz się, jak się kontrolować w tej chorobie.

Dobry wieczór,

Wynik testu wskazuje na nieprawidłową tolerancję glukozy, czyli stan przedcukrzycowy. Jest Pani młodą osobą, więc warto oznaczyć sobie przeciwciała antyGAD65 w kierunku cukrzycy typu 1, szczególnie, jeśli u Pani w rodzinie występowała cukrzyca typu 1. Jeśli ma Pani problem z nadmierną masą ciała, to taki wynik glikemii jest sygnałem ostrzegawczym mówiącym,że należy zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i zredukować masę ciała, aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy typu 2. Na pewno warto za jakiś czas powtórzyć test ( mniej więcej za ok 3 miesiące lub wcześniej, jeśli pojawią się u Pani objawy hiperglikemii - takie jak np. nadmierne pragnienie, częstsze oddawanie moczu, suchość w ustach, senność i zmęczenie w ciągu dnia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty