Badanie poziomu płytek krwi na różnych antykoagulantach

Ktory wynik badania plytek krwi wziac pod uwage jako prawidlowe: PLT na EDTA 107 a PLT na cytrynian 67 ? Dlaczego PLT na cytrynian wychodza nizsze niz na EDTA?

Małgorzata Panek

Jest to związane z możliwością fałszywie obniżonego wyniku ilości płytek krwi przy pobraniu na EDTA, gdyż może on spowodować agregacje płytek. W takim przypadku pobiera się na inny antykoagulant np cytrynian celem weryfikacji. Prawdopodobnie napisała Pani wyniki na odwrót, tzn niższa wynik przy pobraniu na EDTA . Proszę pokazać wyniki lekarzowi prowadzącemu.
Pozdrawiam