Niski poziom płytek krwi widoczny w badaniu

Moja żoną ma niski poziom płytek krwi ( 20-30 ) potem zrobili jej badanie na jekąś cytrynę ( ale to ja z żoną tak nazywamy , ( kto choruje na to , to powinien wiedzieć o co chodźi ) ). Wynik wyszedł 104 i lekarz powiedział że to mogło być jakieś zabużenie. Po 2 tygodniach zgodnie z zaleceniami lekarza szpitalnego powtórzyła badania krwi i wyniki wyszły zaskakująco ( 23 płytki krwi , a na tzw. cytrynę ( 130 ) .Więc wracając do tematu ,to mojej żonie ( jakiś laborant ) powiedział że to może być za
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Proponuje udać się do lekarza hematologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.

0

Witam.
Badanie morfologii krwi i płytek krwi wykonuje się najczęściej używając odczynnika EDTA. U części ludzi występują autoprzeciwciała, które są aktywowane przez ten odczynnik i reagują z płytkami krwi, co powoduje fałszywie zaniżony wynik.
W takiej sytuacji zamiast EDTA można pobrać krew "na cytrynian" lub "na heparynę".
A krew powinien ocenić laborant a nie maszyna.
Jest to podstawowe postępowanie w przypadku stwierdzenia małopłytkowości, pozwalające na odróżnienie rzekomej (fałszywej) małopłytkowości od prawdziwej.
W tej sytuacji należy uznać za prawdziwe wyniki wykonywane z użyciem cytrynianu lub heparyny i oceniane przez człowieka.
Małopłytkowość może być spowodowana wieloma przyczynami i może być przemijająca.
Ostatni wynik (130) wydaje się być na dolnej granicy normy (nie podał Pan norm określonych przez to laboratorium.
W przypadku utrzymywania się małopłytkowości w kolejnych badaniach konieczna jest dalsza diagnostyka (internistyczna ze ew. konsultacją hematologiczną).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty