Niski poziom płytek krwi widoczny w badaniu

Moja żoną ma niski poziom płytek krwi ( 20-30 ) potem zrobili jej badanie na jekąś cytrynę ( ale to ja z żoną tak nazywamy , ( kto choruje na to , to powinien wiedzieć o co chodźi ) ). Wynik wyszedł 104 i lekarz powiedział że to mogło być jakieś zabużenie. Po 2 tygodniach zgodnie z zaleceniami lekarza szpitalnego powtórzyła badania krwi i wyniki wyszły zaskakująco ( 23 płytki krwi , a na tzw. cytrynę ( 130 ) .Więc wracając do tematu ,to mojej żonie ( jakiś laborant ) powiedział że to może być za

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza hematologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.

Witam.
Badanie morfologii krwi i płytek krwi wykonuje się najczęściej używając odczynnika EDTA. U części ludzi występują autoprzeciwciała, które są aktywowane przez ten odczynnik i reagują z płytkami krwi, co powoduje fałszywie zaniżony wynik.
W takiej sytuacji zamiast EDTA można pobrać krew "na cytrynian" lub "na heparynę".
A krew powinien ocenić laborant a nie maszyna.
Jest to podstawowe postępowanie w przypadku stwierdzenia małopłytkowości, pozwalające na odróżnienie rzekomej (fałszywej) małopłytkowości od prawdziwej.
W tej sytuacji należy uznać za prawdziwe wyniki wykonywane z użyciem cytrynianu lub heparyny i oceniane przez człowieka.
Małopłytkowość może być spowodowana wieloma przyczynami i może być przemijająca.
Ostatni wynik (130) wydaje się być na dolnej granicy normy (nie podał Pan norm określonych przez to laboratorium.
W przypadku utrzymywania się małopłytkowości w kolejnych badaniach konieczna jest dalsza diagnostyka (internistyczna ze ew. konsultacją hematologiczną).