Bardzo chcę schudnąć około 10 kg w krótkim czasie

Witam, Mam na imię Marta i mam 14 lat. Mam problem. Bardzo chcę schudnąć około 10 kg w krótkim czasie. Różne diety i ćwiczenia nie dają efektu. Mam 160 cm wzrostu i ważę 60kg. Chciałabym poprosić o jakąś dietę, która pomoże mi osiągnąć swój cel. Z góry dziękuję!

Witam,

Przede wszystkim utrata 10kg w krótkim czasie jest niekorzystna dla Twojego zdrowia, jak również przy tak szybkim spadku wagi wystąpi efekt jojo. Dlatego nie warto odchudzać się na siłę, ale powoli, aby utrata tkanki tłuszczowej była trwała. Nie powinnaś odchudzać się na własną w wieku 14 lat, może Ci to przynieść więcej szkód niż pożytku. Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę. Dlatego przede wszystkim powinnaś zacząć zdrowo i regularnie się odżywiać oraz uprawiać sport. Jeśli chcesz stosować dietę to z pewnością nie jedną z popularnych diet, które restrykcyjnie ograniczają podaż kalorii, ale dietę zbilansowaną ułożoną przez dietetyka.

W Twoim wieku nie powinno się stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Powinnaś uświadomić sobie jak poważne konsekwencje zdrowotne może spowodować zbyt niska masa ciała. Nadmiernie odchudzanie może zahamować rozwój i wzrost, zaburzyć miesiączkowanie, spowodować niedobory żywieniowe a także spowolnić metabolizm, który jest odpowiedzialny za spalanie kalorii.

Powinnaś wiedzieć, że każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach. Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia! Poprawia ono tempo przemiany materii oraz pamięć i koncentrację niezbędne do właściwego funkcjonowania w szkole.

Dodatkowo zapoznaj się z zasadami zdrowego żywienia i sprawdź czy się do nich stosujesz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-diety Równie ważna jest aktywność fizyczna! Dieta połączona z aktywnością fizyczną z pewnością przyniesie efekt, jednak nie będzie on natychmiastowy. Twój organizm potrzebuje czasu, aby spalić tkankę tłuszczową i przyzwyczaić się do nowego stylu życia.

Pozdrawiam.