Błoto żółciowe w pęcherzyku żółciowym a dieta lekkostrawna

2 miesiące temu dowiedziałam się, że w woreczku żółciowym zbiera mi się błotko żółciowe. Mój tata, jego rodzeństwo i mama mieli kamyczki na woreczku żółciowym. Lekarz przepisał mi na kilka miesięcy tabletki pomagające w przepływaniu żółci i nakazał lekkostrawną dietę. Lekkostrawną... no właśnie, czyli co ja w ogóle mogę jeść? Nie mam pomysłów na menu oprócz ryżu z warzywami i mięsem. Jak duże jest prawdopodobieństwo że i ja będę miała kamyczki?

Dieta lekkostrwana to taka, która organiczał ilość tłuszczu lub błonnika w jednym posiłku. Może Pani zatem spożywać nie tylko ryż, ale także makaron, ziemniaki, kasze (ale nie te grube) jak kukurydziana czy kuskus. Do tego warzywa - częściowo w formie surówek, a część gotowanych, mięso - najlepiej chude i poddane duszeniu lub gotowaniu. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są również desery na bazie budyni, kisielu, kaszki manny oraz nabiał (z wyłączeniem serów "żółtych"). Zrezygnować należy z produktów tłustych (tłusta wieprzowina, ciasta, czekolada, potrawy smażone) oraz pełnoziarnistego pieczywa i grubych kasz. Przeważnie zaleca się także wykluczenie z diety mocnej kawy i herbaty. Z całą pewnością może Pani rozszezyć dietę o wiele smacznych potraw, które są dozwolone w Pani sytuacji i będą organiczały ryzyko progresji kamicy żółciowej.