Co jest powodem krwi w kale u osoby stosującej leki na nadkwaśność żołądka?

Witam! Mam 33 lata (kobieta). Mam pytanie, robiłam badanie na krew utajoną w laboratorium i wynik wyszedł ujemny, powtórzyła na teście do użytku domowego i też wyszedł ujemny, po około 3 tygodniach powtórzyłam na teście domowym i wyszedł wynik dodatni. Wyniki morfologii mam dobre, byłam badana per- centrum i też ok. Zażywam leki na nadkwaśność żołądka (Gasec). Od czego może być tak krew w kale. Bardzo się martwie, boję się że to coś złego. Bardzo proszę o poradę, co robić.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Badanie na krew utajoną w kale jest bardzo czułym testem ale jednocześnie może dawać fałszywie dodatnie wyniki np. z powodu stosowanej diety. Jeżeli dwa poprzednie wyniki były prawidłowe i obecnie nie ma żadnych niepokojących objawów, to najprawdopodobniej nie ma przyczyn do zmartwień. Oczywiście taki wynik należy oceniać w kontekście Pani stanu klinicznego, dlatego powinna Pani skonsultować ten wynik z lekarzem rodzinnym.