Co mam robić z tym odczuciem zatkanego ucha?

Po zapaleniu zatok i antybiotyku zaczęło zatykać mi się lewe ucho. Poza zatkaniem było kłucie i swędzenie w uchu - zastosowałem krople do uszu otalgan przeciwbólowe i przeciwzapalne. Objawy bólowe minęły ale zatkanie dopiero powoli znikało po pewnym czasie, jednak nadal nawraca szczególnie po śnie. Mam odwieczny problem ze spływająca wydzielina po tylnej ścianie gardła i refluksem. Czasem czuję jakby część żuchwy z lewej strony była lekko drętwa. Ucho zaczęło się dotykać po lekach ziołowych na zatoki. Dodam że krótko przed problemami pracowałem na chłodni 2 stopnie i lewą stroną twarzy była wystawiona na podmuch tej temperatury (sposób siedzenia na wózku i jazda po magazynie). Mimo czapki nie uniknąłem problemów. Czy temperatura działająca na twarz przez trzy miesiące co noc mogła doprowadzić do jakiś zwyrodnień?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

odczucie zatkanego ucha może mieć wiele przyczyn. W pytaniu pisze Pan, że w ostatnim czasie przeszedł zapalenie zatok. Zastosowano leczenie antybiotykiem, a po nim zaczęło zatykać się jedno ucho.

Możliwe, że infekcja oraz przebyte leczenie spowodowały taką dolegliwość. Dodatkowo w treści wspomina Pan o ostatniej pracy i czasie spędzonym w pomieszczeniach chłodniczych. Niestety, nie można wykluczyć negatywnego wpływu tej pracy na Pańskie zatoki i uszy. Najlepiej byłoby w tej sytuacji udać się do lekarza laryngologa, aby zbadać stan faktyczny uszu oraz gardła.

Możliwe, że lekarz zaleci wykonanie badań obrazowych np.: TK zatok czy czynnościowych w postaci badania słuchu. Po uzyskaniu wyników możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego eliminującego te dolegliwości. Zachęcamy zatem do kontaktu ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/woskowina

https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-zatkane-ucho

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-objawy-przyczyny-leczenie-i-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.