Co mogą oznaczać te zielone upławy w ciąży?

Witam ! Jestem w 19 tygodniu III ciąży i od miesiąca nam sporadycznie zielonkawe bądź brązowe upławy.Dodam ze pierwsza ciąża przebiegała bez problemów, a druga poroniłam w 6 tygodniu. Mieszkam w UK byłam u tutejszej położnej która prowadzi moja ciąże. Zrobiła wymaz z pochwy i wyniki wyszły pozytywne nie wskazały obecności bakterii. Testy moczu w przychodni (papierkowe testy) również niczego nie wykazują. Po jednym z mocniejszych upławów pojechałam na izbę przyjęć do szpitala gdzie również pobrali wymaz który wyszedł w porządku. Na usg które trwało minutę dziecko się ruszało i serduszko biło ale nie zostało zbadane nic więcej (ani łożysko ani jajniki nic tylko lekarz zobaczył ze dziecko jest żywe) Nie mam pieczenia ani problemów z oddawaniem moczu. Wręcz przeciwnie do toalety chodzę bardzo często. Czy takie upławy są normalne w Ciąży? Proszę o poradę jak sobie radzić domowymi sposobami z takimi upławami.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w takim przypadku kluczowy jest wymaz z pochwy, który pozwala ustalić rodzaj patogenu bytującego w pochwie. Zazwyczaj zielonkawe upławy są spowodowane waginozą, infekcjami bakteryjnymi, a także zakażeniami rzęsistkiem pochwowym czy chlamydią. Zdecydowanie zielony kolor wydzieliny z pochwy nie jest fizjologiczny – choć w tym okresie wiele kobiet narzeka na nadmiar wydzieliny z pochwy, to powinna ona być bezbarwna. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Ponieważ jednak badania mikrobiologiczne niczego u Pani nie wykryły, to trudno domniemywać przyczyny dolegliwości. Być może warto byłoby się upewnić, czy na pewno infekcja o charakterze bakteryjnym ich nie powoduje i czy nie została zachwiana równowaga mikroflory pochwy. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-stopnia-czystosci-pochwy.

Z kolei upławy w kolorze brązowym mogą świadczyć o niedoborze progesteronu i są stosunkowo częste w I trymestrze. Zazwyczaj są niegroźne, choć na pewno wymagają kontroli lekarskiej i diagnostyki w postaci USG. U Pani to wszystko miało miejsce, więc trudno doradzić cokolwiek innego niż obserwację czy niepokojące symptomy nie nasilają się lub nie pojawiają inne dolegliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/i-zasada-kobiecosci-dbaj-o-zdrowie-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.