Co mogę zrobić z tym pobolewaniem kolana?

Witam Wczoraj jak jechałam autobusem opierałam się na prawej nodze i od tamtej pory boli mnie lekko kolano od czasu do czasu. Czy iść do ortopedy czy ból przejdzie sam? I mam też kolejne pytanie. Dwa dni temu poraz pierwszy wypiłam coca cola 850 ml. I pojawił się lekki ból w dole pleców po prawej stronie. Jest odczuwalny przy schylaniu się, wstawaniu i czasem przy chodzeniu. Czy może to być problem z nerkami?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ból kolana może pojawić się z wielu różnych przyczyn, jeżeli dolegliwość ta będzie utrudniała Pani codzienne funkcjonowanie proszę skontaktować się lekarzem. W takim przypadku wskazana jest wizyta u ortopedy, który będzie mógł zlecić odpowiednią diagnostykę i pokierować Pani leczeniem.

Może się tak zdarzyć, że ból, który odczuwa Pani aktualnie jest tylko wynikiem przeciążenia nogi. Należałoby jednak wykluczyć inne schorzenia ortopedyczne. Dokładniejszy obraz stawu kolanowego i jego struktur będzie można uzyskać po wykonaniu badania rtg lub USG. Do często występujących kontuzji kolana można zaliczyć, m.in. zerwanie więzadeł, uszkodzenie łąkotki lub problemy z rzepką. Leczenie będzie uzależnione od stanu kolana i rodzaju schorzenia. W przypadku kontuzji tych okolic rozwiązaniem mogą być m.in. odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne. Jeżeli dolegliwości bólowe będą się nasilać do czasu wizyty u lekarza może Pani sięgnąć po maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne w aptekach. Proszę również starać się oszczędzać nogę, rezygnując na jakiś czas z intensywnego wysiłku fizycznego.

Ból w dole pleców może wynikać zarówno z problemów z kręgosłupem, jak i innych schorzeń. Jeżeli podejrzewa Pani, że może pochodzić od nerek, tego typu objawy należałoby dodatkowo skonsultować z nefrologiem lub internistą.

Więcej przydatnych informacji na temat bólu kolana oraz jego możliwych przyczyn znajdzie Pani w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kolana

https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-kolanowego

Warto także przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-kolana-przy-zginaniu-i-chodzeniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-bol-kolana-po-prawej-stronie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.