Co może oznaczać badanie biochemiczne krwi?

Zrobiłem biochemię wyniki są następujące: Aminotransferaza asparaginianowa (AST) (I19) ­ 138 Aminotransferaza alaninowa (ALT) (I17) ­ 140 normy są znacznie przekroczone, co to może oznaczać? jakie ewentualnie dodatkowe badania wykonać?

Lek. Paweł Szadkowski

Konieczna jest kliniczna interpretacja ww. wyników (łącznie z pana objawami) oraz poszerzenie wywiadu. Pana wyniki mogą świadczyć o uszkodzeniu wątroby. Sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto by wykonać jeszcze m.in. GGTP, INR, bilirubina całkowita i pośrednia, albumina w surowicy, morfologia krwi z rozmazem. Przydatne będzie również USG jamy brzusznej.