Co myśleć o stosowaniu leków SSRI w ciąży?

Leki SSRI w ciąży? Nie znalazłam żadnych badań, tylko nieoficjalne źródła i artykuły wskazujące na brak zaobserwowanych negatywnych skutków. Wręcz przeciwnie, odstawienie przed ciążą źle wpływa na płód.

Doniesienia o możliwych działaniach niepożądanych SSRI na rozwój układu krążenia dotyczyły paroksetyny, i obecnie unika się stosowania tego leku w ciąży. Jest jednak do wyboru kilka innych leków, które można z powodzeniem stosować pod nadzorem specjalisty psychiatrii.

Alternatywne metody leczenia depresji możliwe do stosowania w ciąży to elektrowstrząsy (tak!) - możliwe do stosowania tylko w ograniczonej liczbie placówek oraz fototerapia (tylko w lekkich formach depresji).

Polecam zapoznanie się z artykułem naukowym podsumowującym badania nad bezpieczeństwem stosowania SSRI w ciąży.

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/353/original/57-62.pdf?1472807852