Co oznacza obecność polipa w żołądku?

Witam. Badanie histopatologiczne z wycinka wpustu żołądka wykazało obecność polipa rozrostowego wielkości ok 5 mm Czy mam się bać ? Co robić ? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana obawy i lęk przed wystąpieniem choroby lub utrata zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonuje Pan badania profilaktyczne układu pokarmowego. Gastroskopia jest bardzo ważnym inwazyjnym badaniem, które jest pomocne przy wykluczeniu lub potwierdzeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Na podstawie wyniku Pana badania, można by stwierdzić, że wystąpił polip o niewielkim rozmiarze. Prawdopodobnie może od odpowiadać zmianie nienowotworowej łagodnej. Głównym objawem jego obecności jest przede wszystkim, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, bóle brzucha, wymioty, czy wzdęcia.

Rozwój polipów jest zazwyczaj związany z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej żołądka, a także przyjmowaniem niektórych leków, działających toksycznie na przewód pokarmowy.

Każda taka zmiana powinna być usuwana, jednakże ostatecznie decyduje o tym lekarz prowadzący.

Z racji pewnej odległości, trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na Pana pytanie. Dlatego, zalecamy wizytę u lekarza gastrologa. Specjalista biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, zdecyduje o najlepszym dla Pana rozwiązaniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipowatosc-jelita-grubego

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-nalezy-lekcewazyc-polipow-jelit-i-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.