Co oznacza ostry ból w okolicach klatki piersiowej?

Dzień dobry, od czterech dni odczuwam bardzo ostry ból w okolicach klatki piersiowej po lewej stronie oraz ból pleców po tej samej stronie. Ból nie jest odczuwalny przy bezruchu. Czuję ból przy głębszych wdechach oraz ruchach. jest on bardzo intensywny i kujący. jest on najmocniejszy gdy np chcę wstac z pozycji leżącej i podnoszę sie do góry. Gdy dotykam lewej strony pleców jest on wyczuwalny oraz przez to nie jestem w stanie sie wyprosotwać. Dodam że podpalam papierosy od miesiąca ( w liceum paliłam nałogowo ale rzuciłam na dwa lata) i gdy po wystąpieniu tych bóli przestałam palić na dwa dni a objawy rowniez prawie ustały. Gdy wczoraj zapaliłam na imprezie 5 papierosów, rano nie mogłam nawet wstać z łóżka z bólu. Nie wiem czy są to powody do poważniejszego zmartwienia. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku potrzebna będzie dodatkowo diagnostyka. Problem może mieć podłoże w układzie krążenia lub układzie oddechowym, dlatego bardzo ważne jest to, żeby wykonać EKG serca i RTG klatki piersiowej. Da to szanse na dokładne zdiagnozowanie problemu.

Powinna Pani także rzucić nałóg papierosowy, ponieważ możliwe, że to przez niego pojawiły się obecne problemy. Palenie, a konkretnie nikotyna, prowadzi do lekkiego wyrzutu adrenaliny, co skutkuje podwyższeniem tętna i często powoduje problemy z kołataniem serca i bólem w klatce piersiowej.

Jeżeli po badaniach okaże się, że Pani stan kliniczny jest w porządku, możliwe, że za wszystko odpowiada stres i tzw. nerwobóle. Z papierosów jednak dalej warto zrezygnować.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami, w których znajdzie Pani więcej informacji o opisanym problemie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-z-lewej-strony-klatki-piersiowej-na-wysokosci-zeber

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-klatce-piersiowej-kategoria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.