Co oznacza podwyższone CRP?

Dzien dobry nazywam się Ewa Co roku robie sobie komplet podstawowych badan i zawsze wykorzystuje do tego czas kiedy przyjeżdżam do domu rodzinnego na dluzszy czas Teraz tez tak zrobiłam  poszłam do lekarza rodzinnego i wzięłam skierowanie na badania. Dzisiaj odebrałam wynik krwi i się przestraszyłam CRP białko ostrej fazy 13. Dlaczego tak dużo? Powinno być 5. Bardzo mnie to zaniepokoilo boje się ze to coś poważnego. Co mam zrobić i do jakiego lekarza się udać? Czy to możliwe ze mogę być chora skoro nic mnie nie boli i zawsze dbałam o zdrowie. Proszę o pomoc  z góry dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Podwyższone stężenie CRP wskazuje na obecność stanu zapalnego - ostrego lub przewlekłego. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu i badania lekarskiego wyciągnie odpowiednie wnioski i ukierunkuje dalszą diagnostykę bądź odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

CRP, białko ostrej fazy, jest niespecyficznym wskaźnikiem stanu zapalnego. Do jego podwyższenia może dojść w bardzo wielu sytuacjach. Może mieć to miejsce np. w zakażeniach wirusowych i bakteryjnych, w stanach zapalnych, ale także w nowotworach czy w niektórych chorobach autoimmunologicznch i tkanki łącznej. Może być też nieco podwyższone przy okresie czy jeśli pacjent pali papierosy.

Ponieważ CRP jest bardzo niespecyficzne, jego wzrost zawsze należy brać pod uwagę z innymi wynikami badań laboratoryjnych i w połączeniu ze stanem klinicznym pacjenta. Jeśli jednocześnie dochodzi do wzrostu leukocytów, można myśleć o infekcji, szczególnie jeśli dochodzi do wystąpienia klinicznych objawów infekcji. Jeśli pod uwagę bierze się infekcję bakteryjną, to warto wykonać badanie PCT, który jest bardziej czułym wskaźnikiem.

CRP w normie, może za to wykluczyć stan zapalny, co jest ważne np. przed operacją. Różne laboratoria mają różne normy wartości CRP, dlatego zawsze należy sprawdzić jaką dane laboratorium ma normę. Ważne jest też, jak wysoko przekroczona jest norma. W Pani przypadku norma nie jest znacznie przekroczona, zważywszy na to, że w przypadku wielu infekcji CRP może spokojnie przekraczać wartość 100.

Najlepiej, żeby poszła Pani do lekarza rodzinnego, który zbada Panią i być może będzie w stanie ukierunkować dalsze badania. Można też po prostu, jeśli nie ma Pani żadnych dolegliwości, za 2 tygodnie powtórzyć badanie i jeśli CRP będzie w normie uznać, że był to czasowo podwyższony wynik.