Co oznacza podwyższone tętno i kołatanie?

Witam robiłam badania kontrolne ponieważ od jakiegoś czasu mam podwyższone tętno i kołatanie serca. Wszystko wyszło ok tylko glukoza 109 a norma do 106, Ldl wyliczany 84 a norma 130-150. HDL 52 mg/dl, cholesterol całkowity 149 mg/dl. Czy takie wyniki mogą świadczyć o chorobach serca? Jestem kobietą mam 45 lat od 5 lat ma stwierdzoną chorobę Duringa. Proszę o odpowiedź pozdrawiam Małgorzata

Lek. Wojciech Zygmunt

Wyniki lipidogramu (cholesterol, LDL, HDL) są jak najbardziej prawidłowe. Występuje podwyższenie poziomu glukozy - które świadczy o nieprawidłowej glikemii na czczo (zaliczany do stanów przedcukrzycowych) - jest to wskazanie do wykonania testu obciążenia glukozą (OGTT) - przed badaniem musi się pani skonsultować z lekarzem, ostatni posiłek 8-14 h przed badaniem, wykluczyć przyjmowanie leków wpływających na podwyższenie glikemii (beta-blokery, diuretyki). Badanie polega na pomiarze glukozy na czczo, a następnie wypija pani 300 ml wody z 75 g rozpuszczonej w niej glukozie, a następnie oznacza się glukozę we krwi w 1 godzinę po wypiciu i 2 godzinę po wypiciu. Diagnostyczny jest wynik w 2. godzinie testu - może on potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę. Co do kołatania serca - polecam wykonać badanie Holter-EKG (czyli 24 godzinne monitorowanie EKG), by potwierdzić/wykluczyć groźne arytmie serca jako przyczynę. Warto wykonać również badanie echokardiograficzne (USG serca). Pozdrawiam i życzę zdrowia.