Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

MCV to średnia objętość czerwonych krwinek – zarówno jego podwyższona wartość, jak i niska mogą świadczyć o różnych zaburzeniach.

Prawidłowe wartości MCV to 82-92 fl*, u Pani natomiast są nieznacznie podwyższone, co nie musi wskazywać na nic niepokojącego – konieczne byłoby odniesienie się do pozostałych parametrów morfotycznych krwi, by można było powiedzieć coś więcej.

Najczęściej podniesioną wartość MCV obserwuje się przy niedoborach – witaminy B12 i żelaza, a także kwasu foliowego.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

Przy braku dolegliwości i większych odchyleń od normy pozostałych wyników badań warto byłoby oznaczyć poziom witaminy B12 czy żelaza. Makrocyty, czyli krwinki dużej wielkości, mogą też wskazywać na zaburzenia pracy wątroby.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Proszę omówić wyniki badań z lekarzem, który je zlecił – do niego należy decyzja o ewentualnym poszerzeniu diagnostyki bądź powtórzeniu morfologii krwi za kilka miesięcy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty