Co oznacza to osłabienie u dziecka?

Witam. Moja 6 letnia córka zaczęła zgłaszać osłabienie. W ciągu miesiąca schudła 4 kg. Po kolejnych badaniach martwi mnie poziom amylazy 18. Od 3 tygodni utrzymuje się stan podgorączkowy. Nasz pediatra mowi że nie ma powodów do niepokoju.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka oraz występującymi dolegliwościami. Najważniejszym krokiem jest odnalezienie przyczyn takich objawów i wdrożenie właściwego leczenia.

Wspomniała Pani, że wykonała już pewne badania u dziecka. Istotnym by było, jaka to konkretnie diagnostyka. Umożliwi to potwierdzenie lub wykluczenie pewnych schorzeń.

Obniżony poziom amylazy, który wystąpił w wyniku badań mógłby świadczyć o stanach zapalnych trzustki, chorobach układu pokarmowego, w tym wątroby, a także mukowiscydozie. Czasami amylaza może ulegać obniżeniu przez nieprawidłowy poziom glukozy w surowicy krwi.

Biorąc pod uwagę dolegliwości Pani dziecka, należałoby rozszerzyć diagnostykę, aby poznać przyczynę takiego osłabienia.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie aktualny stan zdrowia Pani dziecka. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą, który zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Warto było by wykonać krzywą cukrową i insulinową, aby sprawdzić, czy nie ma zagrożenia cukrzycą lub insulino opornością, a także badanie amylazy w moczu.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/oslabienie-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/amylaza-w-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.