Co oznaczają te wyniki badań przy ucisku w gardle?

Dzień dobry! Mam 29 lat, nie palę. Od grudnia 2021 doskwiera mi ucisk w gardle, który mimo, iż nie przeszkadza mi w połykaniu, a nawet zmniejsza się podczas spożywania posiłków, jest bardzo uciążliwy. Byłam przekonana, że jest to globus histericus, jednakże ucisk nasila się, mam uczucie opuchniętej szyi oraz okolicy żuchwy, czasami drętwienia podniebienia oraz języka w tylnej części, zatkanych uszu, a niekiedy nawet i ich ból. Przy podnoszeniu czy pochylaniu głowy odczuwam wzmożony dyskomfort w okolicy przełyku. Laryngolog nie stwierdził nieprawidłowości, ale skierował mnie na gastroskopię z podejrzeniem refluksu. Udałam się również na USG, które wykazało: "Tarczyca o wyraźnie niejednorodnej echogeniczności. O wzmożonym unaczynieniu. Bez zmian ogniskowych. Nie uciska na drogi oddechowe, nie schodzi poniżej mostka. Płat prawy 15x15x40 mm. Płat lewy 16x15x40 mm. Cieśń 3 mm. Objętość tarczycy 9 ml. Norma 18 ml. Widoczne węzły chłonne odczynowe, przycieśniowe śr. do kilku mm." Badania na dzień 21.01.2022: TSH (III gen.) 2.51 ulU/l (0.27 - 4.20) wolne T3 4.71 pmol/l (3.10 - 6.80) wolne T4 16.25 pmol/l (12.00 - 22.00) Badania na dzień 22.03.2022: Anty TPO: 10.6 IU/ml (zakres ref. < 9 IU/ml) Czy to może być Hashimoto? Jeśli nie, to gdzie szukać pomocy? Dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Prawidłowo jednak, że wykonała Pani już pewne badania, aby wstępnie potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia.

Analizując przedstawione objawy oraz wyniki dotychczasowych badań, można by stwierdzić, że możliwą przyczyną takich dolegliwości są problemy z tarczycą. Nie można całkowicie również wykluczyć refluksu, jako źródła takich problemów zdrowotnych. Istnieje też przypuszczenie, że obie przypadłości mogły się wzajemnie nałożyć.

W przypadku obrazu niejednorodnej tarczycy wraz z występowaniem podwyższonego przeciwciała Anty – TPO, można by przypuszczać, że istnieje pewne prawdopodobieństwo obecności choroby autoimmunologicznej tego gruczołu. Choroba Hashimoto może dawać objawy bolesności i ucisku w obrębie szyi. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest problem ze swobodnym połykaniu i uczucie „ciasnoty” w gardle.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem endokrynologiem oraz gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki oraz ewentualnym leczeniu, aby zwiększyć Pani komfort życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.