Co włączyć do diety, aby powrócił okres?

Witam. Zacznę od początku. Mam niedowagę (ważę 43 kg przy wzroście 164 cm) i niestety zanikł mi okres... Co powinnam włączyć do swojej diety aby mi wrócił ? Bardzo się boje.. Czy jestem bezpłodna ?

Witam Panią,

Z pewnością dieta powinna być pełnowartościowe czyli musi Pani zadbać aby znalazło się w niej białko, węglowodany złożone i tłuszcze bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Powinna Pani jeść regularnie 5 posiłków dziennie a Pani dieta nie powinna być niższa niż 2300kcal. Dokładne obliczenie zapotrzebowania energetycznego byłoby możliwe po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu żywieniowego i zdrowotnego więc warto wybrać sie do dietetyka.
Musi Pani rowniez udać się do ginekologa, który stwierdzi czy nie należałoby wywołać okres farmakologicznie np, podając luteinę. Nie obawia się Pani że jest od razu bezpłodna, zaburzenia miesiączkowania czasem występują i to nie skazuje Pani od razu na bezpłodność ale proszę jak najszybciej udać si eo pomoc do specjalistów.
Po wizycie u ginekologa może się Pani ze mną skontaktować mailowo w celu ustalenia prawidłowej diety:
joanna.wasiluk @o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk