Częste i bolesne skurcze łydek i stóp

Witam. Mam problem gdyż męczą mnie częste i bolesne skurcze łydek, stóp z nienaturalnym wygięciem palucha wbrew mojej woli. Skurcze są coraz częstsze, do tego towarzyszy drżenie rąk przy wykonywaniu prostych czynności. Cały jonogram łącznie z magnezem i potasem jest w normie. Jaka może być przyczyna skurczy i do jakiego specjalisty powinnam się udać? Czy może mieć to związek ze skoliozą kręgosłupa?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęstszym powodem w/w objawów są zaburzenia jonowe ( magnez, potas, wapń). Jeżeli wykluczy się tą przyczynę warto zwrócić uwagę na inne możliwości, tj miążdżyca, żylaki czy efekt nadmiernego obciążania kończyn i wzmożonej pracy mięśni. Nie można wykluczyć iż choroba kręgosłupa jest odpowiedzialna za dolegliwości. Warto wykonać badanie obrazowe MR kręgosłupa.