Czy anemia w 17. tygodniu ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Witam, mam 20 lat, jestem w 17. tygodniu ciąży i stwierdzono u mnie anemię. Od jakiegoś czasu bardzo słabo się czuję, nie mogą nawet sama na zakupy iść, bo boję się, że po drodze zemdleję. Z badań wynika, że HGB 10,8 g/dl, HCT33,2 MCH 26,6 MONO 9,82% EOS ,582 %. Reszta jest w normie. Zażywam codziennie żelazo w tabletkach przepisane przez lekarza. Moje pytanie jest takie - czy w przypadku mojej anemii istnieje duże niebezpieczeństwo dla mojego dziecka? Bardzo się martwię. Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie.

Występowanie anemii u kobiet ciężarnych jest poniekąd procesem fizjologicznym. W ciąży dochodzi bowiem do zwiększania objętości krwi krążącej poprzez jej rozcieńczenie - dużo szybciej przybywa osocza niż elementów morfotycznych krwi.

Istnieją jednak niedokrwistości zagrażające prawidłowemu rozwojowi płodu w okresie ciąży. Zaliczamy do nich niedokrwistości pokrwotoczne i niedoborowe. Jednak  podane prametry morfologii nie wskazują u Pani na niebezpieczną postać anemii.
Proszę kontynuować przyjmowanie preparatu żelaza (wg zaleceń lekarza) oraz zastosować dietę, zawierającą pokarmy bogate w ten pierwiastek (mięso wołowe, wątroba drobiowa, ryby ). Wchłanianie żelaza poprawia witamina c, dlatego wskazane jest spożywanie w trakcie posiłków np. soków z cytrusów.