Czy brak miesiączki ma związek z niedoczynnością tarczycy?

Od ok. 2 miesięcy nie miałam okresu (nie znam dokładnej ilości czasu trwania tego zaburzenia bo nie śledzę dat rozpoczęcia okresu). Jestem dziewicą, mam 23 lata. Czy brak okresu może być spowodowany moją niedoczynnością tarczycy? Nie jest ona jeszcze unormowana, dopiero w czerwcu idę zbadać TSH i FT4. Ile jeszcze powinnam poczekać na pojawienie się miesiączki zanim udam się z tym do ginekologa? Czy ginekolog może chcieć mnie zbadać mimo że jestem dziewicą?
KOBIETA, 24 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niedoczynność tarczycy może powodować nieregularne menstruacje i wydłużenie cykli miesiączkowych. Jeśli hormony tarczycy nie są u Pani uregulowane, to jak najbardziej brak okresu może być związany z tą jednostką chorobową.

Może Pani już teraz udać się do ginekologa, choć konieczne będzie zapewne wdrożenie leczenia niedoczynności tarczycy, a tym zajmuje się lekarz endokrynolog, więc to z nim trzeba rozmawiać na ten temat.

Jeśli zaś chodzi o badanie ginekologiczne u dziewicy, to oczywiście jest taka możliwość, ale przebiega ono inaczej niż u kobiet, które współżyją. Proszę więc uprzedzić ginekologa o tym, iż jest Pani dziewicą.

Podobne pytania pojawiały się w naszym projekcie. Znaleźć je można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-badanie-ginekologiczne-dziewicy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-a-niedoczynnosc-tarczycy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-niedoczynnosc-tarczycy-moze-miec-wplyw-na-brak-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.