Czy brak miesiączki nie jest związany z ciążą?

Witam. Mam 22 lata. Ostatnia miesiączka skończyła mi się 10 października. Miesiączkuje regularnie. Powinnam była dostać miesiączkę 3 września, jednak do tej pory jej nie dostałam. Uprawialiśmy z chłopakiem stosunek bez zabezpieczenia, także podczas dni płodnych. Ostatni stosunek odbył się 31 sierpnia (również bez zabezpieczenia) nigdy nie miałam sytuacji, żeby okres spóźniał mi się więcej niż 1 dzień. Zrobiłam 3 testy ciążowe (jeden dwa dni przed planowana miesiączką, drugi dzień po spóźnieniu i trzeci dziś po trzech dniach spoznienia) i wszystkie wyszły negatywne. Zawsze przed miesiączka bolały mnie piersi, jednak tym razem mnie nie bolą, jedynie delikatnie przy dotyku pieką mnie sutki. Czy w tej sytuacji po wykonaniu trzech testów mogę być pewna, że nie jestem w ciąży, a spozniajaca się miesiączka to efekt jakiś innych czynników? Oczywiście zdaje sobie sprawę, że mogłabym być w ewentualnej ciąży jedynie chce się upewnić czy mogę zaufać wynikom wykonanych testów. Z góry dziękuję
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że wykonała Pani już testy ciążowe w terminie spodziewanej miesiączki. Dały one wyniki negatywne, co może wstępnie potwierdzać brak ciąży. Niemniej jednak warto w tej sytuacji wykonać jeszcze test za tydzień, jeśli okres się nie pojawi albo poziom b-HCG z krwi. To badanie najlepiej będzie obrazowało stan, w którym obecnie się Pani znajduje. Jeśli poziom tego hormonu będzie niski, to raczej ciążę można będzie wykluczyć.

W treści pytania pisze Pani, że raczej cykle ma regularne, a opóźnienia przeważnie nie występują. Tym razem jednak nie miała Pani też objawów PMS, które zwykle występowały w dosyć znacznym stopniu. Jedynie zwiększyła się nieco tkliwość brodawek. W pytaniu nie zawarła Pani informacji o tym, czy w obecnym cyklu występowały jakieś czynniki, które mogłyby powodować opóźnienie miesiączki. Szczególnie chodzi o infekcje wymagające leczenia antybiotykami, przewlekły stres, zmiana diety czy klimatu. Ponadto należy też wspomnieć o możliwości występowania stanów chorobowych w obrębie dróg rodnych albo zaburzeniach gospodarki hormonalnej.

Jeśli krwawienie się nie pojawi w najbliższym czasie, to warto rozważyć wizytę u ginekologa, aby sprawdzić dokładnie przyczynę tej sytuacji. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiednich działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/stres

https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.