Czy leki na niedoczynność tarczycy obniżają działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, choruję na niedoczynność tarczycy hashimoto i przyjmuję tabletki antykoncepcyjne teenia. Byłam u dwóch ginekologów i niestety otrzymałam sprzeczne informacje. Jeden powiedział, że leki na tarczyce (Euthyrox) obniżają działanie tabletek antykoncepcyjnych i muszę przyjmować większą dawkę, a drugi że nie leki te nie mają na siebie wpływu. Który z nich ma rację? Ponieważ nie jest pewna jaką dawkę tabletek powinnam przyjmować. Pozdrawiam

Witam. Stosowanie preparatów tyroksyny nie ma wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji - tu nie ma powodów do niepokoju. Istnieje natomiast odwrotna zależność - estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych obniżają stężenie tyroksyny w związku z czym podczas równoległego stosowania konieczne jest zwiększenie stężenia preparatów euthyroxu - oczywiście pod kontrolą lekarza.