Czy leukoplakia może występować na penisie?

Mam 16 lat. Za żołędziem jest rowek, w którym zbiera się mastka. Niepokoi mnie kolor skóry rowka, ponieważ jest trochę biały. To znaczy przy świetle dziennym jest różowy. Jak powinna wyglądać leukoplakia na rowku? Męczę się z tym już od kilku miesięcy i boję się że to wywoła raka, choć nie wiem czy to jest rogowacenie białe czy nie?

16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Leukoplakia jest zmianą w obrębie jamy ustnej lub niekiedy narządów płciowych - skóry prącia, sromu i szyjki macicy charakteryzującą się powstawaniem białych plam lub smug na powierzchni błony śluzowej.
Zmiany są wynikiem nieprawidłowego rogowacenia nabłonka błony śluzowej oraz zgrubienia jego warstwy kolczystej.
Makroskopowo obserwuje się białawe, gładkie lub szorstkie, matowe, dobrze odgraniczone zgrubienie na błonie śluzowej i skórze. Zmiany mogą być pojedyncze lub wieloogniskowe a nawet rozlane.

Opisana zmiana w rowku zażołędnym wymaga oceny dermatologicznej, chociaż leukoplakia najczęściej dotyczy ludzi w wieku dojrzałym lub starszych. Często występuje związek z przewlekłym drażnieniem błony śluzowej, przewlekłym stanem zapalnym lub zakażeniem HPV.

Proponuję skonsultować problem z dermatologiem.