Czy mam infekcję pęcherza moczowego?

Witam, Przed wczoraj spędziłam cały dzień spacerując na dworze. Po powrocie do domu i ciepłym prysznicu zaczęłam czuć parcie na pęcherz poczym dołączył do tego częstomocz. Wczoraj praktycznie co 5 minut szłam do toalety. Dzisiaj jest lepiej, jednak nadal te objawy występują do tego przez około godzinę miałam lekko podwyższoną temperature. Biorę urosept 3 razy dziennie i piję na pary z ziół: rumianek, melisa, pokrzywa mięta itp. Nie mam żadnych innych dolegliwości typu pieczenie przy oddawaniu moczu (tylko raz miałam takie uczucie od razu po przyjściu z dworu), ból, mocz nie ma zmienionej barwy. Czy mogę uczęszczać do szkoły? Czy udać się do lekarza czy jeszcze poczekać? To może być zapalenie pęcherza tylko z tymi dwoma objawami jak: częstomocz i lekki parcie na pęcherz?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Zapalenie pęcherza moczowego związane jest ze stanem zapalnym dróg moczowych. Dolegliwość ta występuje częściej u kobiet niż mężczyzn, a związane jest to z odmienną budową anatomiczną.

Kobiety posiadają krótszą cewkę moczową zlokalizowaną blisko odbytu. Bakterie jelitowe (głównie E.coli) mają łatwiejszą drogę do układu moczowego. Dzieje się tak zwłaszcza przy obniżonej odporności.

Przy odpowiednim leczeniu infekcja pęcherza przebiega bez powikłań i trwa do kilku dni. Natomiast przy źle dobranej terapii istnieje ryzyko komplikacji, jakim jest zakażenie górnych dróg moczowych, w tym nerek.

Zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o leczeniu, w tym o ewentualnej antybiotykoterapii oraz o konieczności leczenia infekcji w domu.

Pomocne tu będą badania takie jak: analiza i posiew moczu, które wskażą jak przebiega infekcja.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pecherza-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.