Czy mogę znowu nie robić przerwy między tabletkami?

Dzień dobry, Od dwóch lat biorę tabletki antykoncepcyjne Naraya. Ostatnie dwa opakowania wzięłam bez robienia przerwy, ponieważ okres wypadał mi na matury. Wszystko było dobrze, nie wystąpiło żadne plamienie. Obecnie jestem w trakcie 7 dniowej przerwy. Krwawienie wystąpiło normalnie. Niestety okazało się, że wyjazd pod koniec lipca pokrywa się z datą krwawienia. Czy mogę znowu nie robić przerwy między tabletkami? Wiem, że nie powinno się robić tego za często, jednak jest to wyjątkowa sytuacja. Nie mam zamiaru powtarzać w przyszłości tego z taką częstotliwością.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opinie na temat przerw podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej są podzielone – niektórzy lekarze uważają, że brak przerwy powinien wynosić nie więcej niż 3 cykle, zaś inni – wskazują, że obecnie dostępne na rynku tabletki hormonalne są wystarczająco bezpieczne, by przerw między opakowaniami nie uskuteczniać wcale. Odsyłam do odpowiedzi eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zalecane-jest-robienie-przerw-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Sądzę zatem, że jeżeli sytuacja tego wymaga, może Pani nie robić przerwy po raz kolejny, ale proszę pamiętać, że nie sposób ocenić ewentualnego ryzyka wystąpienia zaburzeń hormonalnych, skutkujących np. plamieniem śródcyklicznym, gdyż one są uzależnione indywidualnie od takich czynników jak stan zdrowia czy wiek pacjentki.

Zastosowanie metody „pack to pack”, czyli opakowanie po opakowaniu wpływa nie tylko na brak krwawienia z odstawienia, ale przede wszystkim powoduje mniejszy przyrost błony śluzowej macicy, więc w efekcie nie ma materiału do złuszczenia. Oznacza to w teorii, że brak przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych nie jest groźną dla zdrowia ingerencją. Oczywiście sugeruję konsultacje ginekologiczne oraz ostrożność – proszę zwrócić uwagę, czy brak przerw między opakowaniami tabletek nie powoduje działań niepożądanych np. w postaci bólu głowy, piersi, plamień, a nawet krwawień itd. Więcej odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.