Czy mogę zrobić test ciążowy podczas krwawienia z odstawienia?

Witam! Mam 20 lat. Po wyjęciu krążka antykoncepcyjnego wystąpiło u mnie krwawienie z odstawienia. Jest dość obfite, ale mimo to mam pewne wątpliwości co do tego, czy nie jestem w ciąży. Bolą mnie zęby oraz jajniki a czytałam, że może to być objaw ciąży. Moje pytania są następujące: a) czy krwawienie może wpłynąć na wynik testu ciążowego? b) czy w 2 tygodnie od stosunku wynik testu będzie wiarygodny? c) czy obfite krwawienie z odstawienia może wykluczyć ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienie z odstawienia, w odróżnieniu od naturalnej miesiączki jest wywołane sztucznie i nie wyklucza ciąży. Może Pani przeprowadzić test ciążowy w dwa tygodnie od stosunku. Jeżeli podejrzewa Pani ciążę, to przeprowadzenie testu przed wznowieniem antykoncepcji hormonalnej jest bardzo silnie zalecane. Krwawienie nie wpłynie też na wynik testu, o ile zostanie on przeprowadzony technicznie poprawnie. Polecam użyć porannego moczu.

Pozdrawiam serdecznie!