Czy mogłam ponownie zajść w ciążę?

Dzień dobry. Poroniłam ciążę. Ponieważ nie wiedziałam, że jestem w ciąży (miałam krwawienie w terminie miesiączki) byłam dalej stymulowana. 2 dni przed poronieniem i stwierdzeniem we krwi ponad 1000 HCG miałam stwierdzoną owulację (usg, poziomy hormonów). Lekarz twierdzi, że ciąża mogła się zatrzymać wcześniej i mogłam mieć owulację. Czy mogę być w nowej ciąży i jak to będzie można zmierzyć, skoro mogę mieć jeszcze HCG we krwi? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wysoki poziom HCG może być spowodowany poprzednią ciążą i musi minąć od około 4 do 6 tygodni, aż wróci on do referencyjnych wartości.

Co do nowej ciąży, jeśli Pani owulacja została potwierdzona, istnieje szansa, że może Pani ponownie zajść w ciążę. Z uwagi na to, że poziomy HCG mogą utrzymywać się w organizmie przez pewien czas po poronieniu, może być trudno odróżnić nową ciążę od pozostałości po poprzedniej. Dlatego zalecane jest wykonanie badań krwi lub USG, aby potwierdzić, czy doszło do zapłodnienia.

Poronienie jest trudnym doświadczeniem, ale z pomocą odpowiedniego leczenia i wsparcia można sobie z nim poradzić. Odpowiedni lekarz z pewnością zaoferuje Pani profesjonalną opiekę.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w publikacjach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-znow-zajsc-w-ciaze

https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/monitorowanie-owulacji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.