Czy mogłam zaszkodzić w ten sposób ciąży?

Właśnie się dowiedziała, że jestem w 6 tygodniu ciąży. Niestety przez ten czas wzięłam około 5 tabletek apapu ektra, który w składzie ma kofeinę oraz wypiłam kilka butelek piwa bezalkoholowego lecha free smakowego. W Składzie jest słód jęczmienny i wyciąg z chmielu zielonego reszta to jakieś barwniki. Producent pisze, że jest to piwo 0% alkoholu. Nie wiem czy nie zaszkodziłam dziecku i przez to może dojść do poronienia lub jakiś wad. Wizyta na usg dopiero za tydzień. Niestety nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Czy mam się czegoś bać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wiele kobiet stosuje środki przeciwbólowe oraz pije alkohol, zanim dowie się o ciąży. Wiadomo zawsze, że lepiej byłoby, gdyby jednak nie doszło do stosowania tych leków czy picia alkoholu we wczesnej ciąży. Niemniej jednak nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć takich sytuacji. Zasadniczo jest Pani jeszcze na bardzo wczesnym etapie ciąży i można liczyć na to, że działają zasady praw naturalnych, którymi rządzi się ciąża. Często jest tak, że pomimo stosowania zakazanych substancji zarodek jest bardzo silny, nie ma genetycznych wad i rozwija się prawidłowo. Zdarza się natomiast też, że ciąża obumiera i dochodzi do poronienia samoistnego. Na ten moment musi Pani uzbroić się w cierpliwość i dobre nastawienie. Należy odpowiednio się odżywiać, dbać o sen oraz przestrzegać wszelkich zaleceń lekarskich. Trzeba także wykonywać kontrole lekarskie zgodne z profilaktyką ciążową oraz ewentualnie, jeśli zaleci lekarz, badać się dodatkowo. Z tego też względu zachęcamy do spokojnego oczekiwania na wizytę i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu

https://portal.abczdrowie.pl/zaplodnienie-komorka-jajowa-plemnik-powstanie-zarodka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.